reklama

Prečo vláda Smeru ohrozuje už aj lesy na Slovensku?

Prvá vláda R. Fica zlikvidovala štátnu spoločnosť, ktorá projektovala „lesné hospodárske plány“. Druhá vláda R. Fica ohrozuje likvidáciou nástupnícke súkromné firmy, ale s ňou hrozí hlavne likvidácia plánovania starostlivosti o lesy. Ministerstvo produkuje zmätky...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Za prvej vlády R. Fica nastalo nečakane rozbitie „taxačnej služby“ - štátnej spoločnosti, ktorá projektovala „lesné hospodárske plány“ (LHP) pre väčšinu (takmer 99%) územia lesov v SR. Činnosti po nej prevzali novovzniknuté subjekty súkromného sektoru (že nepochopiteľný krok ľavicovej vlády?). Za druhej vlády R. Fica hrozí však už likvidácia aj týchto firiem a s ňou hlavne likvidácia „odborného, kvalitného a hlavne ekonomicky efektívneho“ (rozumej dobrého a lacného) plánovania starostlivosti o lesy a z toho vyplývajúca likvidácia miestne a vecne príslušných predpisov, obmedzení a regulatívov o akýchkoľvek činnostiach v lesoch na Slovensku, keďže celá „lesná“ legislatíva v SR je vykonateľná len na základe týchto plánov. O toto je tu snaha ? Nechcem sa zaoberať tým, v čí prospech „neprofesionálne“ vláda jedná a teda komu to prospeje, ale komu a čomu táto likvidácia môže jednoznačne uškodiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A´propós, história lesného plánovania u nás siaha min. do 15. storočia (napr. „1426 – Nariadenie kráľa Žigmunda, 1565 – Lesný poriadok Maximiliána II., 1781 – Reskript Márie Terézie, 1769 Tereziánsky lesný poriadok pre Uhorsko, 1879 – Zákonný článok XXXI. – komplexný lesný zákon“, atď., až po súčasnosť) a jej kvalita je na Európskej či svetovej úrovni.

Aké zmätky produkuje ministerstvo? Na vyhotovenie Programov starostlivosti o lesy (PSL, predtým LHP) v rámci Slovenska je potrebné 1,7 milióna Euro ročne z rozpočtovej kapitoly rezortu a mala by to byť priorita rezortu. Donedávna bolo zhotovovanie Programu starostlivosti o lesy financované len zo štátneho rozpočtu. V lete 2014, poveril minister pôdohospodárstva verejným obstarávaním týchto plánov Lesy SR, š.p.. Pravdepodobne sa očakávalo, že financovanie bude zabezpečené odteraz z prostriedkov EÚ a s týmto úmyslom to bolo doplnené do zákona. V novembri 2014 minister následne odňal toto poverenie Lesom SR a opäť poveril verejným obstarávaním NLC (Národné lesnícke centrum). Vo februári a marci t. r. prebehli výberové konania a v polovici apríla dostali víťazi súťaží listy s oznámením o tom, že vyhrali - aj s dôvetkom, že do 10 dní s nimi NLC uzavrie zmluvy o vyhotovení PSL. Dodnes ich NLC nechce podpísať, keďže nemá garantované finančné prostriedky od svojho rezortu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štát prostredníctvom svojho ústredného orgánu opäť porušuje zákon a ohrozuje fungovanie systému obhospodarovania lesov na Slovensku! Prvé porušenie zákona nastalo tým, že súťaže neprebehli na jeseň a zmluvy neboli uzavreté do konca roka! Je predpoklad, že financovanie PSL sa malo vykonať z prostriedkov z PRV (Programu rozvoja vidieka), no realizácia tohto kroku so sebou prináša množstvo komplikácií a prostriedky štátneho rozpočtu zrejme chýbajú. Ministerstvo doteraz nenašlo riešenie...

Čo by prípadné nevyhotovenie alebo omeškanie plánov znamenalo? Najmä narušenie cyklu 10 -ročných lesných plánov, keďže každý rok sa obnovujú plány pre desatinu územia výmery lesov SR. Pre subjekty, ktorým tento rok končí starý plán, by absencia plánu znamenala to, že nebudú môcť od budúceho roka bez plánu hospodáriť a ani čerpať prostriedky na hospodárenie z fondov EÚ, keďže ich čerpanie je naviazané na hospodárenie podľa plánu ! Nielen, že na desatine rozlohy lesov Slovenska sa nebude môcť v budúcom roku hospodáriť, ale z PSL vychádzajú aj všetky sumárne údaje a štatistiky o lesoch Slovenska, všetky výskumné projekty na NLC, schvaľovanie uznaných porastov pre zber semena, bez PSL sa naruší obnova lesa, nabúra sa kontrolná činnosť už aj tak deštruovanej štátnej správy, atď., teda celý systém hospodárenia v lesoch, ktorý funguje desaťročia či stáročia sa môže rozsypať práve teraz.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozpad taxačných firiem, ktorý v prípade predmetného neplatenia môže nastať, by spôsobil dlhodobý kolaps starostlivosti o lesy (aj keď som presvedčený, že riešení existuje stále x + ďalšie nové nepoznané). Ďalšie otáľanie s podpísaním zmlúv by narušilo aj postupnosť krokov pri vyhotovovaní PSL - nestihli by sa urobiť plány do termínov stanovených zákonom, teda vykonať v sezóne teréne zisťovania a merania a do konca roka odovzdať koncept plánu. Pritom všetky inštitúcie, ktoré sa zúčastňujú pri tvorbe PSL si plnili svoje povinnosti načas - Krajské úrady vyhlásili lesné celky, NLC má pripravené podklady pre vyhotovovateľov PSL , ale ... bez uzavretia zmlúv sa nič neudeje. Aj keď v taxácii na Slovensku pracuje len niekoľko desiatok pracovníkov, ide o špičkových odborníkov, ktorí si zaslúžia úctu nielen lesníckej komunity, ale aj celej spoločnosti a ktorých činnosť je právom považovaná za poslanie. Zrušenie, či narušenie krehkej štruktúry existencie taxatorských spoločností na Slovensku je nezodpovedné hranie sa s výbušninou.

Peter Stanko st

Peter Stanko st

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Usilujem sa podieľať na tvorbe environmentálnej, lesníckej i poľnohospodárskej politiky KDH a snažím sa vytvárať rozvojové projekty v rôznych častiach Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu